poniedziałek, 7 marca 2022

Gulasz do słoików na zapas

Dziś zrobimy pyszny gulasz do słoików. Zawsze dobrze jest mieć taki pod ręką, gotowany trzykrotnie metodą tyndalizacji więc nie musi stać w lodówce i jest dobry do spożycia wiele miesięcy. Wystarczy otworzyć słoik i zagrzać, lub położyć mięsko na kanapki. Możecie go zjeść po prostu po podgrzaniu lub podkręcić smak przez dodanie podsmażonych pieczarek lub cebulki i obiad macie w kilka minut - Mięsko tak przygotowane wprost rozpływa się w ustach. Polecam 




Składniki: (na 7 słoików litrowych)

  • 4 kg łopatki wieprzowej (może być również szynka lub karkówka)
  • ok 600 g boczku wędzonego parzonego
  • 3 łyżki soli
  • 2 łyżki majeranku
  • 20 g suszonego czosnku
  • 1 łyżeczka pieprzu czarnego
  • 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
  • kilka liści laurowych i ziela angielskiego
Przygotowanie:
Zobacz krótki film jak zrobić takie mięso krok po kroku👇👇👇



Mięso kroimy w kawałki jak na gulasz ,przekładamy do dużej miski ,boczek kroimy w plastry i dodajemy również do mięsa, dodajemy przyprawy (oprócz liści laurowych i ziela angielskiego) i dokładnie mieszamy. Wymieszane odstawiamy do lodówki na 1 dobę. Po tym czasie przekładamy do słoików - na dno każdego słoika dajemy 1 liść laurowy i 1 ziele angielskie, następnie kładziemy kilka plastrów boczku i dopełniamy mięsem. Tak robimy z wszystkimi słoikami. Następnie szyjki słoików wycieramy dokładnie i zakręcamy mocno . W dużym garnku na dno kładziemy ściereczkę bawełnianą i układamy na niej nasze słoiki. Zalewamy zimną wodą do 3/4 wysokości słoików. ,garnek nakrywamy i stawiamy na gazie. Gotujemy na małym ogniu od momentu zagotowania się wody w garnku pierwszego dnia 3 godziny. Zostawiamy w garnku do wystygnięcia i następnego dnia w razie potrzeby uzupełniamy wodę i ponownie gotujemy na malutkim ogniu tym razem 2 godziny i trzeciego dnia 1 godzinę. Gotowe słoiki wyjmujemy i trzymamy w chłodnym miejscu są od razu gotowe do spożycia . Możemy je przechowywać kilka miesięcy - Smacznego!!!

\Zobaczcie również inne moje przepisy na mięso ze słoika :
i wiele innych przepisów w zakładce na samej górze strony ->przepisy -> Wędliny domowe

6 komentarzy

  1. Super przepis, a czy w mniejszych słoikach, czas gotowania jest taki sam?

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy w elektrycznym garnku do pasteryzacji również można tak zrobić czy wtedy to podgrzewanie inaczej wygląda - tam jest maks około 100 st C - więc nie wiem ile czasu każdego dnia potrzebuje mięsko w słoikach?

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam można dać od razu warzywa i tak mieć już gotowy gulasz

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak długi czas obróbki termicznej pozwoli na przechowanie na lata. Przepis bardzo fajny.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde zostawione słowo-pozdrawiam serdecznie i miłego dnia!!