Prosty przepis na tradycyjne uszka z grzybami, krok po kroku, napisany tak, że każdy sobie z nim poradzi. Takie jak robi od zawsze moja mama. W wigilię nie może ich zabraknąć. Możecie przygotować je dużo wcześniej i zamrozić, opisałam jak to zrobić. Polecam....
Film z przepisem na wigilijny barszcz pod przepisem.....
Składniki:
na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 2 łyżki oleju,
- płaska łyżeczka soli,
- 250 ml gorącej wody
na farsz:
- 200g suszonych grzybów,
- 1 duża cebula,
- 2 łyżki oleju,
- 1 łyżka kaszy manny,
- sól i pieprz
Przygotowanie:
Zobaczcie krótki film jak zrobić takie uszka krok po kroku 👇👇👇
Zaczynamy od farszu :
Suszone grzyby zalewamy zimną wodą, mieszamy i odstawiamy na ok 1-2 godziny. Po tym czasie grzyby przekładamy do garnka ( starajcie się tak wyjąć grzyby żeby cały piasek który ewentualnie na nich był został na dnie w wodzie która zostanie),zalewamy świeżą wodą solimy ok 1 łyżeczką soli i gotujemy na małym ogniu przez ok 30 minut. Następnie odcedzamy grzyby (wodą z gotowania możecie zachować i później wykorzystać np. przy gotowaniu bigosu), jak odrobinę przestygną to odciskamy je jeszcze z nadmiaru wody. Na patelni na odrobinie oleju podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę i jak się zrumieni to wrzucamy odciśnięte grzyby , przesmażamy ok 2-3 minut w razie potrzeby dodając odrobinę oleju i wyłączamy. Grzyby z cebulką przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa na sitku o średnich oczkach. Do przemielonych grzybów dodajemy kaszę manną i doprawiamy solą i pierzem do smaku.
Teraz ciasto na uszka:
Z mąki soli ,oleju i mocno gorącej wody zagniatamy ciasto. Wykładamy na podsypaną mąką stolnicę i nakrywamy miską szczelnie, żeby ciasto odpoczęło ok 10 min. Po tym czasie odcinamy kawałek ciasta i rozwałkowujemy cieniutko. Nie wałkujcie całego ciasta na raz żeby nie obsychało. Wykrajamy z ciasta kółeczka u mnie 5,5 cm średnicy. na każde nakładamy kółeczko nakładamy ok 1 łyżeczkę farszu i składamy na pół łącząc dwa brzegi najpierw na środku i po bokach , następnie cały rant.
Gotowe uszka układamy na deseczce posypanej mąką żeby się do niej nie przyklejały, jeden obok drugiego. następnie wrzucamy partiami na osolony wrzątek, mieszamy i przykrywamy. Gotujemy aż wypłyną. Jeśli chcemy je zamrozić to po wypłynięciu od razu wyjmujemy i układamy je na deseczce tak żeby nie dotykały jeden drugiego i jak obeschną po ok 1 godzinie na suchej deseczce lub talerzu układamy je jeden obok drugiego i wkładamy do zamrażarki ,jak się zamrożą to przekładamy do woreczka i wtedy przed samą wigilią wrzucamy na wrzątek i jak wypłyną to po ok 1 minucie wyjmujemy.
Jeśli robimy i gotujemy uszka przed samą wigilią (nie mrozimy) to po wrzuceniu na wrzątek i wypłynięciu na wierzch gotujemy jeszcze ok 2-3 minuty i wyjmujemy do miski i dodajemy odrobinę oleju żeby się nie posklejały. Podajemy w Barszczu wigilijnym przepis tutaj 👇👇👇
Więcej przepisów na wigilijne potrawy i dania znajdziecie tutaj 👇
1 komentarzy
Zawsze gotując barszcz razem z zakwasem uzyskiwałam barszcz z "wyblakłym kolorem". Natomiast, gdy dodam zakwasu lecz barszcz z nim tylko mocno podgrzewam nie traci on koloru i jest ciemno rubinowy. U Pani barszcz z zagotowanym zakwasem nie traci koloru. Jaka jest tego przyczyna?
OdpowiedzUsuńDziękuję za każde zostawione słowo-pozdrawiam serdecznie i miłego dnia!!