Nie wyobrażam sobie wigilii bez uszek z grzybami i pierogów z kapustą i grzybami, no i karpia. Reszta potraw może być ale te są najważniejsze. Ostatnio mam od was dużo pytań o przepis na moje pierogi z kapustą i grzybami, więc wrzucam dzisiaj dla wszystkich którzy dalej nie mają swojego stałego przepisu - prosty i podstawowy przepis - polecam....
Składniki:
na ciasto na pierogi:
- 1 kg mąki pszennej
- 500ml mocno ciepłej wody
- 4-5 łyżek oleju
- 1 łyżeczka soli
na farsz :
- 1 kg kapusty kiszonej
- 180g suszonych grzybów
- 1 duża cebula
- sól, pieprz (ewentualnie mielony kminek, vegeta )
Przygotowanie:
Zaczynamy od przygotowania farszu , Grzyby najlepiej namoczyć wieczorem dzień wcześniej- wystarczy zalać je zimną wodą tak żeby były przykryte i zostawić na blacie na całą noc. Na drugi dzień gotujemy je w tej samej wodzie co się moczyły z odrobiną soli i szczyptą kwasku cytrynowego. Gotuje ok 30 minut po tym czasie odcedzam i studzę. Kapustę odciskamy mocno z soku , wrzucamy do garnka, zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy do miękkości kapusty ok 30-40 minut. Po tym czasie studzimy, odciskamy z wody i mielimy na maszynce do mielenia mięsa razem z odcedzonymi grzybami. Cebulę kroję drobniutko w kosteczkę, podsmażam na oleju aż się zaszkli ale nie zarumieniam jej mocno. Możecie przemielić razem z kapustą i grzybami przez maszynkę. Farsz doprawiamy do smaku przede wszystkim solą i pieprzem, czasem daję odrobinę wegety i mielonego kminku, ale tu dowolnie doprawcie pod swój smak.
Z podanych składników zagniatamy ciasto, odstawiamy na stolnicę posypaną mąką i nakrywamy miską żeby odpoczęło na ok 15-20 minut. Po tym czasie wykrajam kółeczka nieduże ok 5 cm średnicy, na środek nakładam łyżeczkę farszu i zlepiam pierożki. Gotowe układamy na posypanej mąką deseczce jeden obok drugiego tak żeby się nie stykały. Pierogi wrzucamy do garnka z gotującą się osoloną wodą partiami nie wszystkie na raz. Po wrzuceniu zamieszajcie delikatnie i przykryjcie garnek. Gotujemy do wypłynięcia na wierzch, wtedy odkrywamy i wyjmujemy łyżką cedzakową. Ja pierożki układam ponownie na deseczce tylko teraz przykrytej folią spożywczą ponownie jeden obok drugiego i obsuszam, po ok 30 minutach odwracam na drugą stronę zostawiam znowu na ok 20 minut i wstawiam do zamrażarki razem z deseczką na ok 30 minut, po tym czasie mogę zrzucić je wszystkie do woreczka bo już się nie skleją. Później na wigilię wrzucam już lekko rozmrożone na wrzątek i jak tylko wypłyną wyjmuję i podaję z barszczykiem, możecie podać również podsmażone, to już jak wolicie, Smacznego!!!
Przepis na mój barszcz wigilijny znajdziecie tutaj 👉Barszcz wigilijny
Ja robię go również wcześniej do słoików i w wigilię tylko podgrzewam i mam dużo mniej pracy w same święta... polecam
Przepis na uszka znajdziecie tutaj 👉Tradycyjne uszka z grzybami
Możecie również zrobić uszka ze smażonym śledziem, moje ulubione ,przepis tutaj 👉Uszka ze smażonym śledziem
0 komentarzy
Prześlij komentarz
Dziękuję za każde zostawione słowo-pozdrawiam serdecznie i miłego dnia!!